Urologia dziecięca
  1. Home
  2. Specjalizacje
  3. Urologia dziecięca

Urologia dziecięca to specjalistyczna dziedzina medycyny, która zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem schorzeń układu moczowo-płciowego u dzieci. Jest to dziedzina wymagająca nie tylko dogłębnej wiedzy medycznej, ale również specjalistycznych umiejętności w zakresie operacji, ale także empatycznego podejścia do małego pacjenta oraz jego opiekuna. Leczenie urologiczne dzieci różni się od tego przeprowadzanego u dorosłych, gdyż uwzględnia specyfikę rozwijającego się organizmu. Urolog dziecięcy zajmuje się szerokim spektrum problemów, od prostych infekcji i zaburzeń funkcjonowania układu moczowego, po wady wrodzone wymagające interwencji chirurgicznej. Wiele tego typu drobnych zabiegów z zakresu urlogii dziecięcej, nie wymagających znieczulenia ogólnego (narkozy), wykonujemy w Klinice Bałtyckiej. 

Kiedy udać się do urologa dziecięcego?

Wizyta u urologa dziecięcego jest wskazana, gdy dziecko wykazuje symptomy sugerujące problemy z układem moczowym, takie jak trudności w oddawaniu moczu, ból lub pieczenie podczas mikcji, nietypowe zmiany w okolicach narządów płciowych czy też nietrzymanie moczu.

 

Dziecko może wymagać interwencji zabiegowej w zakresie nieprawidłowości w budowie i funkcjonowaniu narządów układu moczowo-płciowego, co często koryguje urolog dziecięcy podczas zabiegu w znieczuleniu miejscowym. Urolog wykonuje także badania ultrasonograficzne. Wczesne rozpoznanie i leczenie problemów urologicznych u dzieci może zapobiec poważniejszym komplikacjom w przyszłości.

Przeprowadzane zabiegi urologii dziecięcej

W zakresie urologii dziecięcej często przeprowadzane są drobne zabiegi chirurgiczne, które mają na celu zarówno poprawę funkcjonowania układu moczowo-płciowego, jak i zapewnienie dziecku większego komfortu życia. Do standardowych zabiegów należą m.in. plastyka napletka, mająca na celu poprawę elastyczności skóry napletka, co jest szczególnie ważne w przypadku stulejki. Inny popularny zabieg to odklejanie napletka, przeprowadzane w sytuacjach, gdy napletek nieprawidłowo przylega do żołędzi. W przypadku stwierdzenia stulejki, często konieczna jest operacja, mająca na celu usunięcie nadmiaru tkanki napletka. Plastyka wędzidełka również jest często wykonywana, szczególnie w sytuacjach, gdy krótkie wędzidełko utrudnia prawidłowe funkcjonowanie narządu.

 

Zapraszamy do zapoznania sie z pełną ofertą Kliniki Bałtyckiej i rezerwacją wizyty u lek. Marta Osowickiej. 

Klinika Bałtycka

Gdańsk, ul. Sucha 39A lok. 103

+48 575 772 999

recepcja@klinikabaltycka.pl