Alergologia dziecięca
  1. Home
  2. Specjalizacje
  3. Alergologia dziecięca

Czym zajmuje się alergolog dziecięcy?

Alergolog dziecięcy to specjalista zajmujący się diagnostyką, leczeniem oraz profilaktyką chorób alergicznych u dzieci od urodzenia do 18 roku życia. Alergie to nadwrażliwość układu immunologicznego na substancje zwane alergenami, które z reguły są neutralne dla organizmów zdrowych.

 

Najczęściej spotykane alergie u dzieci to astma alergiczna, katar sienny, alergiczne zapalenie spojówek, pokrzywka, oraz alergie pokarmowe i skórne. Alergolog dziecięcy pomaga również w diagnozowaniu i leczeniu mniej powszechnych alergii, takich jak alergie na leki, jady owadów czy alergie krzyżowe.

Jakie problemy alergiczne mogą mieć dzieci?

 

Najczęściej spotykane alergie u dzieci to:

  • Astma alergiczna

  • Katar sienny (alergiczny nieżyt nosa)

  • Alergiczne zapalenie spojówek

  • Nawracające infekcje uszu, gardła, oczu, zatok, krtani

  • Pokrzywka

  • Alergie pokarmowe

  • Alergie skórne (np. atopowe zapalenie skóry)

  • Alergie na leki

  • Alergie na jady owadów

  • Alergie kontaktowe (np. na lateks, metale)

  • Alergie krzyżowe



Kiedy udać się do alergologa dziecięcego?

 

Do alergologa dziecięcego warto udać się, gdy u dziecka występują uporczywe objawy alergiczne, takie jak przewlekły katar, nawracające zapalenia spojówek, przewlekły kaszel, świąd skóry, wysypki, trudności w oddychaniu, czy reakcje anafilaktyczne po spożyciu określonych pokarmów lub kontaktu z alergenami. Wczesna konsultacja pozwala na szybką diagnozę i wdrożenie odpowiedniego leczenia, co jest kluczowe w zapobieganiu powikłaniom oraz poprawie jakości życia małego pacjenta.

Odczulanie

 

Odczulanie, znane również jako immunoterapia alergenowa, polega na podawaniu pacjentowi stopniowo rosnących dawek alergenu, co ma na celu zmniejszenie wrażliwości organizmu na dany alergen. Jest to skuteczna metoda leczenia alergii wziewnych, takich jak alergie na pyłki traw, drzew czy roztocza kurzu domowego. Terapia trwa zazwyczaj od kilku miesięcy do kilku lat i jest prowadzona pod ścisłą kontrolą alergologa. Immunoterapia może być podawana podskórnie (SCIT) lub podjęzykowo (SLIT), w zależności od rodzaju alergenu i preferencji rodzica oraz dziecka.

Od jakiego wieku dziecka można wykonywać testy alergiczne?

 

Testy alergiczne można wykonywać u dzieci w różnym wieku, jednak najczęściej zaczyna się je przeprowadzać od 3. roku życia. W przypadku silnych objawów alergicznych i konieczności szybkiej diagnozy, testy mogą być wykonywane także u młodszych dzieci. Wybór odpowiedniego testu oraz jego termin zależy od decyzji lekarza alergologa oraz rodzica.

Lekarze

Katarzyna Szczęch - ZnanyLekarz.pl

Umów wizytę lub teleporadę w naszej Klinice

Znany Lekarz

Klinika Bałtycka

Gdańsk, ul. Sucha 39A lok. 103

+48 575 772 999

recepcja@klinikabaltycka.pl