Klinika Bałtycka
 1. Home
 2. Specjalizacje
 3. Chirurgia plastyczna
 4. Plastyka uszu / korekta odstających uszu

Plastyka uszu / korekta odstających uszu

 

Odstające małżowiny uszne często stanowią problem pod względem estetycznym i są przyczyną kompleksów, co może przekładać się na obniżenie poczucia własnej wartości, negatywnie wpływać na relacje z otoczeniem, a dzieci nierzadko narażone są na przykre komentarze rówieśników. Plastyka uszu, znana również jako otoplastyka, to zabieg mający na celu korektę odstających uszu. Procedura ta może obejmować zmianę kształtu, wielkości czy położenia uszu, w zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta. 

 

 

Dla kogo jest zabieg? - wskazania do zabiegu

 

Zabieg korekty odstających uszu dedykowany jest osobom, które z powodów estetycznych lub medycznych (np. zniekształcenia wynikające z urazów) chcą poprawić wygląd swoich uszu. W Klinice Bałtyckiej przeprowadzamy zabiegu u dorosłych.

 

 

Jak przygotować się do zabiegu korekty odstających uszu?

 

Przed zabiegiem niezbędne jest przeprowadzenie szczegółowej konsultacji z chirurgiem plastycznym, podczas której zostanie oceniony stan uszu oraz omówione będą możliwe metody korekty. Pacjenci powinni poinformować lekarza o wszelkich przyjmowanych lekach oraz ewentualnych schorzeniach. Zaleca się również, aby na kilka tygodni przed operacją zaprzestać palenia tytoniu i unikać leków rozrzedzających krew.

 

Przebieg przygotowania: 

 • Konsultacja z zakresu chirurgii plastycznej
 • Do zabiegu należy podejść w pełni zdrowia, co potwierdzą wyniki badań laboratoryjnych
 • Badania laboratoryjne krwi: morfologia, koagulogram (APTT i INR), antygen Hbs, anty-HCV oraz dodatkowe badania, które mogą być zalecone przez lekarza podczas konsultacji
 • Na 3 tygodnie przed planowanym zabiegiem należy odstawić leki obniżające krzepliwość krwi (nie należy odstawiać leków samodzielnie, lecz po konsultacji z lekarzem)
 • Na minimum 7 dni przed planowanym zabiegiem należy zaprzestać stosowania używek, takich jak alkohol i papierosy.
 • W dniu zabiegu należy zgłosić się bez makijażu, nie nakładać żadnych kosmetyków na twarz, należy usunąć wszelką biżuterię oraz inne metalowe przedmioty mające kontakt ze skórą i błonami śluzowymi (nie dotyczy aparatów nazębnych).
 • Do zabiegu w znieczuleniu miejscowym nie jest wymagane pozostanie na czczo, można spożyć lekki posiłek.

 

 

Jak przebiega zabieg korekty odstających uszu?

 

Zabieg plastyki odstających uszu polega na nacięciu skóry na tylnej powierzchni małżowiny usznej, odsłonięciu chrząstki, następnie odpowiednim jej wymodelowaniu w miejscu jej prawidłowego zagięcia. Zakładane są wchłanialne szwy modelujące chrząstkę, co w efekcie daje prawidłowe przyleganie małżowiny. Ranę zamyka się szwami skórnymi, które są usuwane 8-10 dobie po zabiegu. Blizny po zabiegu są mało widoczne. Efekty zabiegu są trwałe. U dzieci zabieg można przeprowadzić nie wcześniej niż w 6-7 roku życia.

 

 

 • Czas trwania zabiegu: 60-90 min
 • Znieczulenie: miejscowe

 

Jak długo trwa rekonwalescencja po zabiegu plastyki uszu?

 

Pacjent może wrócić do domu tego samego dnia. Przez pierwsze dwa dni po zabiegu zaleca się noszenie bandaża, a następnie przez około 4 tygodnie specjalną opaskę na uszy, aby zapewnić optymalne warunki do gojenia.

 

 

Czy zabieg boli?

 

Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu jest bezbolesny. Po zabiegu pacjent może odczuwać niewielki dyskomfort, który łatwo jest kontrolować za pomocą standardowych leków przeciwbólowych.

 

 

Zalecenia po zabiegu korekty odstających uszu 

 

Po operacji ważne jest przestrzeganie zaleceń lekarza, które mogą obejmować noszenie opaski kompresyjnej przez określony czas, unikanie aktywności fizycznej mogącej narazić uszy na uraz oraz odpowiednią pielęgnację operowanych miejsc. Należy również umówić się na wizyty kontrolne, aby monitorować proces gojenia.

 

 • Przez pierwsze 1-2 dni konieczne jest noszenie specjalnego opatrunku założonego po zabiegu.
 • Po 1-2 dniach kontrola i zmiana dużego opatrunku uciskowego na mniejszą opaskę elastyczną, którą należy nosić stale przez okres 4 tygodni, a następnie 4 tygodnie w nocy.
 • Kontrola i usunięcie szwów 7-10 dni po zabiegu.
 • Przez 3 tygodnie od zabiegu nie należy uprawiać sportów, korzystać z sauny i solarium.

 

 

 

Przeciwskazania do zabiegu plastyki powiek


Choroby oczu (wyłączając wady wzroku), skazy naczyniowe, zaburzenia krzepliwości, zażywanie leków przeciwkrzepliwych: np. pochodne kwasu acetylosalicylowego (np. Aspiryna, Polopiryna), Warfin, Sintrom, Acenocumarol, Plavix, Pradaxa, Xarelto, ciężkie schorzenia układowe, ciężka niewydolność narządów, nieuregulowane nadciśnienie tętnicze, nieuregulowana cukrzyca, nieuregulowane choroby tarczycy, czynne choroby autoimmunologiczne, choroby nowotworowe, infekcja ropna skóry i śluzówek, infekcja lub antybiotykoterapia w okresie miesiąca przed zabiegiem, ciąża, laktacja.

 

 

Plastyka odstających uszu Gdańsk

 

Klinika Bałtycka Gdańsk Letnica - zachęcamy do umówienia się na konsultację, podczas której nasz specjalista odpowie na wszelkie pytania i pomoże wybrać najlepszą metodę korekty.

 

Logo Icon 1

Umów wizytę lub teleporadę w naszej Klinice

Pierwsza wizytaStały pacjent

Klinika Bałtycka

Gdańsk, ul. Sucha 39A lok. 103

+48 575 772 999

recepcja@klinikabaltycka.pl