Klinika Bałtycka
  1. Home
  2. Specjalizacje
  3. Chirurgia plastyczna
  4. Plastyka powiek (blefaroplastyka)

Plastyka powiek (blefaroplastyka)

Co to jest blefaroplastyka?

 

Plastykę powiek (blefaroplastykę) najczęściej wykonuje się ze względów estetycznych. Zabieg przeprowadza się również ze względów medycznych, gdy nadmierna wiotkość powiek wiąże się z ograniczeniem pola widzenia. Zabieg plastyki powiek polega na usunięciu nadmiaru skóry i fragmentu mięśnia okrężnego oka. Jeśli istnieją wskazania usuwane są przepukliny tłuszczowe, czyli nadmiar okołogałkowej tkanki tłuszczowej, która uwypukla się przez wiotką przegrodę oczodołową. Nacięcia skóry prowadzi się w lokalizacji, która pozwala ukryć bliznę pooperacyjną w naturalnym załamku powieki górnej lub pod linią rzęs na powiece dolnej. Ranę zamyka się przy użyciu delikatnych szwów.

 

Zabieg przywraca właściwy kształt i napięcie skóry powiek, niweluje uczucie „ciężkości” spowodowane znacznym nadmiarem wiotkiej skóry powiek oraz obecność „worków pod oczami”, co daje efekt odświeżenia okolicy oka oraz młody, promienny wygląd twarzy. Efekt zabiegu jest długotrwały.

 

 

 

 

Metody wykonywania blefaroplastyki

 

W Klinice Bałtyckiej wykonujemy dwa rodzaje plastyki powiek – metodę tradycyjną z wykorzystaniem noża chirurgicznego oraz metodę wykorzystującą nóż laserowy. Oba podejścia mają swoje zalety. Zabieg przy użyciu noża chirurgicznego polega na dokonaniu precyzyjnych nacięć, umożliwiających usunięcie nadmiaru tkanki oraz korekcję struktur powieki. Technika laserowa, z kolei, wykorzystuje skoncentrowane wiązki światła do dokładnego cięcia i koagulacji tkanki, co minimalizuje krwawienie i skraca czas rekonwalescencji.

 

 

Przygotowanie do zabiegu plastyki powiek

  • Konsultacja z zakresu chirurgii plastycznej.
  • Do zabiegu należy podejść w pełni zdrowia, co potwierdzą wyniki badań laboratoryjnych.
  • Badania laboratoryjne krwi: morfologia, koagulogram (APTT i INR), antygen Hbs, anty-HCV oraz dodatkowe badania, które mogą być zalecone przez lekarza podczas konsultacji.
  • Na 3 tygodnie przed planowanym zabiegiem należy odstawić leki obniżające krzepliwość krwi (nie należy odstawiać leków samodzielnie, lecz po konsultacji z lekarzem).
  • Na minimum 7 dni przed planowanym zabiegiem należy zaprzestać stosowania używek, takich jak alkohol i papierosy.
  • W dniu zabiegu należy zgłosić się bez makijażu oraz bez sztucznych rzęs, nie nakładać żadnych kosmetyków na twarz, należy usunąć wszelką biżuterię oraz inne metalowe przedmioty mające kontakt ze skórą i błonami śluzowymi (nie dotyczy aparatów nazębnych).
    do zabiegu w znieczuleniu miejscowym nie jest wymagane pozostanie na czczo, można spożyć lekki posiłek.

 

 

Plastyka powiek górnych lub dolnych

 

Zabieg można przeprowadzić na powiekach górnych, dolnych lub na obu jednocześnie. W zależności od potrzeb pacjenta, nasz zespół dokładnie analizuje strukturę twarzy i oczu, aby zaproponować najbardziej efektywne rozwiązanie, które przyniesie najlepsze estetyczne i funkcjonalne rezultaty. W przypadku powiek górnych, głównym celem jest usunięcie nadmiaru skóry i tłuszczu, co często przyczynia się do poprawy pola widzenia i estetyki twarzy. Zabieg na powiekach dolnych zazwyczaj koncentruje się na usunięciu worków pod oczami i poprawie ogólnego wyglądu okolicy oczu.



 

 

Kiedy rozważyć zabieg plastyki powiek?

 

Zalecamy rozważenie blefaroplastyki, jeśli zauważysz u siebie: opadające powieki, worki pod oczami, lub jeśli Twoje powieki sprawiają, że Twoje spojrzenie jest zmęczone, postarza Cie i dodaje lat. Zabieg ten jest również idealny dla osób, które mają ograniczone pole widzenia z powodu opadających powiek, które utrudnia im wykonywanie codzienne funkcjonowanie.

 

 

Przebieg zabiegu blefaroplastyki

 

Zabieg blefaroplastyki przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym, w zależności od zakresu procedury. Chirurg dokonuje nacięć wzdłuż naturalnych linii powiek, przez co blizny są niemal niewidoczne. W dalszej kolejności usuwane są nadmiar skóry, tłuszcz oraz, w razie potrzeby, część mięśni. Zabieg kończy się zszywaniem nacięć. Nasi specjaliści zadbają o Twój komfort na każdym etapie zabiegu, od konsultacji po rekonwalescencję.

 

  • Czas trwania zabiegu: 60 – 90 min
  • Znieczulenie: miejscowe

 

Zalecenia po zabiegu

 

  • Pierwsze 7 dni po zabiegu: wskazany odpoczynek oraz spanie z lekko uniesioną głową.
  • Przez pierwsze kilka dni po zabiegu zalecane jest stosowanie chłodnych okładów na powieki (w celu zmniejszenia obrzęków, siniaków i dyskomfortu).
  • Siniaki, obrzęki mogą występować nawet przez okres kilku tygodni.
  • Kilka dni po operacji nie należy przeciążać oczu oglądaniem telewizji, pracą przy komputerze, czytaniem.
  • Kontrola i usunięcie szwów 5-7 dni po zabiegu.
  • W ciągu 7 dni od zabiegu nie należy spożywać alkoholu.
  • Przez okres 2 tygodni po zabiegu z uwagi na możliwość wystąpienia nadwrażliwość na promieniowanie słoneczne, czynniki drażniące (np. wiatr) oraz nadmierne łzawienie należy nosić okulary przeciwsłoneczne oraz aplikować krople nawilżające do oczu.
  • Ponowne zakładanie soczewek kontaktowych możliwe po 7 dniach od zabiegu.
  • Delikatny makijaż powiek można zastosować najwcześniej po tygodniu od zabiegu.
  • Po upływie 7 dni od zdjęcia szwów zaleca się rozpoczęcie masażu blizny: początkowo należy delikatnie opukiwać bliznę palcami: 4-5x dz. przez kilka minut; następnie delikatny masarz opuszkami palca: 4-5x dz. po 1-2 minut wg instrukcji przekazanej przez lekarza.
  • Masaż blizny wykonujemy przez min. 2 - 3 miesiące po zabiegu.
  • Przez min. 6 miesięcy po zabiegu zalecana jest ochrona przed wysoką i niską temperaturą otoczenia oraz działaniem promieni UV (światłem słonecznym, również w okresie zimowym, emitowanych przez lampy w solarium [należy stosować preparaty z filtrem SPF > 50 oraz okulary przeciwsłoneczne).
  • Powrót do aktywnego życia / pracy możliwy jest po upływie 7-10 dni po zabiegu.
  • Okres rekonwalescencji trwa około 2-4 tygodnie. W tym czasie należy unikać nadmiernego wysiłku fizycznego.

 


 

 

 

Efekty po zabiegu 


Efekty blefaroplastyki są zazwyczaj długotrwałe i obejmują poprawę wyglądu powiek, zmniejszenie opuchlizny i worków pod oczami, a także poprawę pola widzenia w przypadku pacjentów z opadającymi powiekami. Wielu pacjentów doświadcza również poprawy samopoczucia i pewności siebie dzięki bardziej młodzieńczemu i świeżemu wyglądowi. Zabieg nie wymaga powtórzeń, a jego efekty utrzymują się na wiele lat.

 

 

 

 

Przeciwskazania do zabiegu plastyki powiek

 

Choroby oczu (wyłączając wady wzroku), skazy naczyniowe, zaburzenia krzepliwości, zażywanie leków przeciwkrzepliwych: np. pochodne kwasu acetylosalicylowego, ciężkie schorzenia układowe, ciężka niewydolność narządów, nieuregulowane nadciśnienie tętnicze, nieuregulowana cukrzyca, nieuregulowane choroby tarczycy, czynne choroby autoimmunologiczne, choroby nowotworowe, infekcja ropna skóry i śluzówek, infekcja lub antybiotykoterapia w okresie miesiąca przed zabiegiem, ciąża, laktacja.

 

 

Plastyka powiek - przed i po 

 

Zapraszamy do konsultacji, aby dowiedzieć się więcej o tym, jak blefaroplastyka może poprawić Twój wygląd i samopoczucie.

Zabiegi blefaroplastyki w Klinice Batyckiej wykonują lek. Izabela Ratnicka i lek. Joanna Kulińska. 

 

 

Logo Icon 1

Lekarze

Joanna Kulińska - ZnanyLekarz.pl
Daniel Nolberczak - ZnanyLekarz.pl
Izabela Ratnicka - ZnanyLekarz.pl

Umów wizytę lub teleporadę w naszej Klinice

Umów wizytęUmów wizytę

Klinika Bałtycka

Gdańsk, ul. Sucha 39A lok. 103

+48 575 772 999

recepcja@klinikabaltycka.pl