Klinika Bałtycka
  1. Home
  2. Specjalizacje
  3. Chirurgia ogólna
  4. Implementacja tabletek antyalkoholowych (wszywka alkoholowa)

Implementacja tabletek antyalkoholowych (wszywka alkoholowa)

 

Co to jest wszywka alkoholowa?

Wszywka alkoholowa, znana również jako implant antyalkoholowy, to metoda stosowana w leczeniu alkoholizmu, polegająca na wszczepieniu pod skórę jałowych tabletek zawierających disulfiram. Disulfiram jest inhibitorem dehydrogenazy aldehydowej, co blokuje metabolizm alkoholu w organizmie, prowadząc do gromadzenia się aldehydu octowego, substancji znacznie bardziej toksycznej niż alkohol. W efekcie spożycie alkoholu przez osobę z wszczepioną wszywką wywołuje silne i nieprzyjemne objawy, zniechęcając do dalszego picia.



Zalety i wady stosowania wszywki alkoholowej

Wszywka alkoholowa oferuje wiele korzyści, w tym skuteczność w zmniejszaniu ryzyka nawrotu do picia (50-70%), bezpieczeństwo bez interakcji z innymi lekami, długotrwałe działanie (8-12 miesięcy) i dyskrecję (wszywka jest niewidoczna dla otoczenia). Jednak wiąże się też z pewnymi wadami, takimi jak wysoki koszt (2000-4000 zł), inwazyjność zabiegu, oraz konieczność przestrzegania abstynencji przed zabiegiem. Ponadto, po spożyciu alkoholu mogą wystąpić nieprzyjemne objawy, takie jak nudności, bóle głowy czy kołatanie serca.



Procedura wszczepienia wszywki

Zabieg wszczepienia wszywki jest stosunkowo prosty i trwa około 30 minut. Wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, najczęściej na pośladku. Po wszczepieniu tabletek disulfiram działa od 8 do 12 miesięcy, a po tym czasie zabieg można powtórzyć, jeśli jest taka potrzeba. Wskazaniem do zastosowania wszywki jest chęć osoby uzależnionej do wyjścia z choroby alkoholowej, zaś przeciwwskazaniami są m.in. nadciśnienie tętnicze, niewydolność serca, czy nadwrażliwość na składniki preparatu.



Kiedy wszywka alkoholowa jest odpowiednim wyborem?

Wszywka alkoholowa może być skutecznym narzędziem wspierającym leczenie alkoholizmu, szczególnie u osób zmotywowanych do zmiany i po przebytej terapii. Jest to metoda uzupełniająca, która najlepiej sprawdza się w połączeniu z profesjonalną psychoterapią. Należy jednak pamiętać, że każdy przypadek uzależnienia jest indywidualny i decyzję o wszczepieniu wszywki powinno poprzedzać dokładne omówienie z lekarzem, aby wybrać najlepszą opcję dla danego pacjenta.

 

Logo Icon 1

Lekarze

Krzysztof Ratnicki - ZnanyLekarz.pl

Umów wizytę lub teleporadę w naszej Klinice

Umów wizytęUmów wizytę

Klinika Bałtycka

Gdańsk, ul. Sucha 39A lok. 103

+48 575 772 999

recepcja@klinikabaltycka.pl