Klinika Bałtycka
  1. Home
  2. Specjalizacje
  3. Medycyna estetyczna
  4. Egzosomy

Egzosomy

 

Egzosomy to mikroskopijne pęcherzyki pozakomórkowe, które są wydzielane przez komórki, w tym komórki macierzyste. Są bogate w biologicznie aktywne substancje, takie jak cytokiny, lipidy, enzymy, kwasy nukleinowe oraz czynniki wzrostu. Dzięki swoim małym rozmiarom, egzosomy mogą przenikać przez struktury skóry, dostarczając te substancje do docelowych komórek, co wspomaga procesy regeneracyjne, przeciwzapalne i immunomodulacyjne.

 


 

 

Kiedy stosować egzosomy?

 

Egzosomy znajdują zastosowanie w medycynie estetycznej przede wszystkim ze względu na swoje właściwości regeneracyjne i odmładzające. Są one rekomendowane do stosowania w terapiach anti-aging, leczeniu blizn potrądzikowych, atopowego zapalenia skóry, trądziku różowatego oraz do poprawy ogólnej kondycji skóry. Dodatkowo, egzosomy są używane w terapiach zapobiegających wypadaniu włosów oraz stymulujących ich wzrost.

 

 

Egzosomy - przebieg zabiegu

 

Zabieg z użyciem egzosomów trwa zazwyczaj około 40-60 minut i jest przeprowadzany na twarzy, szyi, dekolcie lub dłoniach. Procedura może być łączona z innymi technikami, takimi jak mezoterapia mikroigłowa, laser frakcyjny czy radiofrekwencja mikroigłowa. Po aplikacji, egzosomy przenikają przez warstwy skóry, dostarczając niezbędne składniki odżywcze i stymulując regenerację komórek.



 

Egzosomy – efekty zabiegu, jak szybko

 

Efekty zabiegu z użyciem egzosomów są zauważalne już po pierwszej sesji. Pacjenci mogą spodziewać się poprawy nawilżenia, jędrności i elastyczności skóry, redukcji zmarszczek i linii mimicznych, a także zmniejszenia przebarwień i zaczerwienień. W przypadku terapii włosów, efekty w postaci zahamowania wypadania włosów i stymulacji ich wzrostu są również szybko widoczne.



 

 

Rekonwalescencja po zabiegu, ile goi się skóra

 

Rekonwalescencja po zabiegu z użyciem egzosomów jest zazwyczaj krótka. Pacjenci mogą odczuwać lekkie zaczerwienienie lub obrzęk w miejscu aplikacji, które zazwyczaj ustępują w ciągu kilku dni. Skóra goi się szybko, a pełne efekty regeneracyjne są widoczne po kilku tygodniach od zabiegu.



Ile należy wykonać zabiegów egzosomami?

 

Liczba wymaganych zabiegów z użyciem egzosomów zależy od indywidualnych potrzeb pacjenta i stanu jego skóry. Zazwyczaj zaleca się serię 3-4 zabiegów wykonywanych w odstępach 2-4 tygodni, aby osiągnąć optymalne rezultaty. W przypadku terapii włosów może być konieczne więcej sesji.



 

 

Przeciwwskazania do zabiegu egzosomami

 

Chociaż zabiegi z użyciem egzosomów są generalnie bezpieczne, istnieją pewne przeciwwskazania do ich stosowania. Należą do nich ciąża i karmienie piersią, choroby autoimmunologiczne oraz alergie na składniki egzosomów. Przed przystąpieniem do zabiegu zawsze warto skonsultować się ze specjalistą, który oceni, czy terapia jest odpowiednia dla danego pacjenta.



Zapraszamy do rezerwacji wizyty u naszych specjalistów. 

 

 

Logo Icon 1

Lekarze

Daniel Nolberczak - ZnanyLekarz.pl
Justyna Sowińska - ZnanyLekarz.pl
Joanna Zawadzka-Markiewicz - ZnanyLekarz.pl

Umów wizytę lub teleporadę w naszej Klinice

Umów wizytęUmów wizytę

Klinika Bałtycka

Gdańsk, ul. Sucha 39A lok. 103

+48 575 772 999

recepcja@klinikabaltycka.pl